Paieška

Pamokų laikas

1)   8 : 00 -  8 : 45

2)   8 : 55 -  9 : 40

3)   9 : 50 - 10 : 35

4)  10 : 55 - 11 : 40

5) 12 : 00 - 12 : 45

6) 12 : 55 - 13 : 40

7) 13 : 45 - 14 : 30

8) 14 : 35 - 15 : 20

Dabar naršo

Mes turime 125 svečius online

Statistika

Turinio peržiūrėjimai : 284450
Užgavėnių šventė Šiluvoje PDF Spausdinti Email

Žiemą iš kiemo vijom  Šiluvoje

 

     Užgavėnės Tytuvėnų regioninio parko teritorijoje buvo švenčiamos tradiciškai: su persirengėlių eitynėmis, blynais, pokštais ir dainomis.

    Į Šiluvą su puodu arbatos nuvykę Tytuvėnų regioninio parko darbuotojai miestelį užtiko pačiame persirengėlių eitynių pakiemiais įkarštyje. Vaikai, kartu su mokytojom, kaukėti ir linksmai nusiteikę ėjo iš kiemo į kiemą, dainavo ir į krepšius dėjo viską, kuo šeimininkų buvo vaišinami.

    Turgaus aikštėje plačiai šypsojosi ant sukrauto laužo viršūnės pasodinta  Morė – senos žiemos simbolis, iš anksto pasmerkta myriop sudeginant. Aikštės pakraštyje degė ugnis ir kaito keptuvėse aliejus bulviniams ir mieliniams blynams kepti. Netrukus į aikštę arkliais kinkytame vežime įlėkė smagi kompanija su Lašininiu, Kanapiniu, muzikantais, daktarais ir čigonais. Šventė prasidėjo. Pagrindiniai šventės dalyviai – mokiniai, pasipuošę įvairiom kaukėm, pasakojo susirinkusiems visokias linksmas istorijas, prisiminė Užgavėnių spėjimus, burtus, dainavo dainas, šoko ratelius ir voliojosi sniege. Kanapinis su Lašininiu vienas kitą bandė visaip įveikti, kas kuo turėjo – Lašininis dešrų rinke, Kanapinis – botagu. Vaikai ir suaugusieji traukė virvę, pasidalinę į dvi grupes – „žieminius“ ir „pavasarinius“. „Pavasariniai“ „žieminius“ virve būtų ir iki Tytuvėnų nutempę, jei Kanapinis nebūtų laiku sustabdęs. Vikriausieji šokinėjo per sukamą pantį. Tai irgi ne šiaip sau: sakoma, kad per Užgavėnes kuo aukščiau pašoksi, tuo greičiau pakils žiemkenčiai.

    Drąsesni po aikštę vaikščiojo ant kojūkų. Vaikščioti ant kojūkų per Užgavėnes – sena tradicija, burtas, kuris turi lemti aukštus javus ir gerą derlių.

     Moterys kepė blynus – sugrįžtančios saulės vaizdinius. Visi vaišinosi ir šėlo, kol Lašininis su Kanapiniu nestojo paskutinėn kovon: kas ką nugalės – storas, įmitęs Lašininis, simbolizuojantis žiemą, ar lieknas ir tęvas Kanapinis, ateinančio pavasario atstovas. Nors aršiai Lašininio vėtytas ir ant sniego mėtytas, nugalėjo vis tik Kanapinis, jam į pagalbą atskubėjo mažieji žydukai. Tada visi suskato vyti žiemą iš kiemo, pakūrė laužą Morei – kad sudegtų visi žiemos vargai ir bėdos, kad ateitų gero derliaus metai ir naujas gamtos atbudimas.  

Tytuvėnų regioninio parko informacija

 


Powered by Joomla!. Designed by: joomla templates VPS hosting plans Valid XHTML and CSS.